Assos’ta İdeoloji buluşması 22. yılında: Bu sefer ‘John Locke’ konuşulacak

Düzenli olarak 22 yıldır gerçekleşen ve klasikleşen Assos’ta Felsefe isimli aktifliğin bu yılki memleketler arası sempozyum toplantısı 4-7 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. 

Felsefe tarihinin en değerli filozoflarından birisi olan Aristoteles’in hayatının bir kısmını geçirdiği ve ideoloji eğitimi verdiği antik Assos kentinde yapılan ve İdeoloji Sanat Bilim Derneği’nin Kurucu Üyesi ve İdare Heyeti Lideri Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde gerçekleşen sempozyum aktifliğine, yurt dışından ve yurt içinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından ideoloji meraklıları katılacak. Sempozyum her yıl şubat ayında ulusal, temmuz ayında milletlerarası boyutta gerçekleşiyor.

BU YILIN ‘KONUĞU’: JOHN LOCKE

Bu yılki sempozyumda 17. yüzyılda yaşayan İngiliz filozof John Locke ele alınacak, Locke’un bilgi ideolojisi, zihin ideolojisi, ahlak ideolojisi, siyaset ideolojisi ve din ideolojisi alanındaki fikirleri ve kuramları irdelenecek. 

Sempozyum aktifliğini 22 yıldır düzenleyen Prof. Dr. Örsan K. Öymen bu yılki aktiflik hakkında şu açıklamaları yaptı: 

“John Locke ideoloji tarihinin en kıymetli filozoflarından birisidir. Bilhassa epistemoloji, zihin ideolojisi ve siyaset ideolojisi alanlarındaki tezleri düşünsel bir ihtilale yol açmıştır. Locke, insanın zihnine işlenmiş doğuştan fikirlerin var olmadığını, tüm kanıların, kavramların, ideaların tecrübe yoluyla edinildiğini savunuyordu. Bu Locke’un “Tabula Rasa” kuramı olarak da bilinir. 

Siyaset ideolojisi alanında da Locke, mutlak monarşinin yerine güçler ayrılığını, teokrasinin yerine laikliği, feodalizmin yerine, üretim sürecinde emek harcayan herkesin mülkiyet hakkına sahip olmasını, mülkiyetin herkes için doğal bir hak olduğunu savunan birinci filozof idi. Locke bu çerçevede 18. yüzyıl aydınlanma filozoflarını öncelemiştir ve 1776 Amerikan ihtilalinin, 1789 Fransız ihtilalinin kuramsal alt yapısını oluşturan filozoflardan birisidir. Locke’un niyetleri, Türkiye’nin günümüzde yaşadığı meselelere da ışık tutacak niteliktedir.”

TOPLANTI HERKESE AÇIK

Sempozyuma Prof. Dr. Samuel Rickless (University of California), Prof. Dr. Antonia LoLordo (University of Virginia), Prof. Dr. Douglas Casson (St. Olaf College), Doç. Dr. Shelley Weinberg (University of Illinois), Prof. Dr. Halil Turan (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Yard. Doç. Dr. Larry Udell (West Chester University), Yard. Doç. Dr. Daniel Layman (Davidson College), Yard. Doç. Dr. Patrick Connolly (Lehigh University), Yard. Doç. Dr. Nathan Rockwood (Brigham Young University) konuşmacı olarak katılacak.

Toplantı fiyatsız ve herkese açık.

Ayrıntılı bilgi ve çevrim içi kayıt için: www.philosophyinassos.org