Asla Dondurucuda Saklamamanız Gereken O Yiyecekler! Bu Yiyecekleri Dondurucuya Koyarsanız Pişman Olursunuz

Dondurucular, çok fazla yemek hazırladığınızda ve bir kısmını daha sonraya saklamak istediğinizde son derece kullanışlıdır. Tekrar de, tatlarını yahut dokularını kaybedecekleri için dondurmamanız gereken kimi eserler var. Dondurucuda saklamamanız gereken yiyeceklerin bir listesini hazırladık!

PEYNİR

Teoride peynir düzgün donar, lakin büyük olasılıkla dokusunu kaybeder. İnanılmaz derecede ufalanacak, elbette istediğin bu değil. Bu tıpkı vakitte brie ve camembert için de geçerli.

SEBZELER

Sebzeler de donduklarında dokularını kaybederler. Nemlerini daha az korurlar ve bu da düzgün pişmemelerini yahut tavada kızartmamalarını ve salatalarda hoş tat almamalarını sağlar.

KONSERVE YİYECEKLER

Kapalı teneke kutuları yahut konserveleri dondurmak gereksizdir. Kâfi esirgeyici içerirler, yani dondurulmaları gerekmez. Ayrıyeten, bir kutuyu dondurucuya koyduğunuzda patlama mümkünlüğü hayli yüksek! Yapabileceğiniz şey, örneğin, hepsine tek seferde gereksiniminiz olmadığında, kutunun içeriğini (bazı Tupperware’lerde yahut kilitli torbalarda) dondurmaktır.

KREMALI SOSLAR KREMALI SOSLARI

donduramazsınız zira krema donduğunda ayrılacaktır. Bu, lezzetli sosunuzun buzunu çözdükten sonra eskisi kadar lezzetli olmayacağı manasına gelir ki bu da israftır. Tıpkı şey mayonez için de geçerlidir; ayrılacak ve artık kullanılamaz.

PATATES

Patatesi çiğ haldeyken asla dondurmayın. İçerisinde bulunan su ölçüsü epeyce yüksek olan bu zerzevat çözüldükten sonra sertliğine veda ediyor. Ama pişmiş durumda olan patatesi dondurabilirsiniz. Her hangi bir sorun olmaz.

KIZARMIŞ YİYECEKLER

Kızarmış olan yiyecekleri dondurucuda koruma etmek istediğiniz anda o çıtır çıtır olan gevrek dokularını büsbütün kaybetmelerine sebep olursunuz. Şayet tavuk modülleri üzere dondurup sonradan yemek istediğiniz eserler varsa dolaba koymadan evvel fırında pişirmek daha mantıklı