Areda Piar açıkladı: Türkiye’nin yüzde 64,2’si tatil için denizi seçiyor!

Areda Piar, 8 ve 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdiği araştırmayla Türkiye’nin turizm alışkanlıklarını mercek altına aldı. 1100 katılımcının yer aldığı araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’nin yüzde 64,2’si tatil için denizi tercih ediyor.

Türkiye’nin turizm alışkanlıklarına dair detaylı bir çalışma başlatan Arede Piar, 2020 Haziran ayında Türk halkının yüzde 38,7’nin tatil için deniz tercih ettiğini ve ancak bu oranın pandemi sonrasında yükselerek 2022 yılında yüzde 62,2 oranına ulaştığını kaydetti. 

Türkiyenin turizm alışkanlıkları

HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ TATİL YAPMAYI PLANLIYOR

Araştırmada katılımcılara “Bu yaz tatil yapmayı planlıyor musunuz?” sorusu yöneltilerek “Evet” yanıtının yüzde 35,1 “Hayır” yanıtının ise yüzde 64,9 olduğu ortaya çıktı. 

Arede Piar Türkiyenin turizm alışkanlıklarına dair araştırma yaptı

Tatil yapmayacağını belirten katılımcılara “Neden tatil yapmayı planlamıyorsunuz?” sorusu yöneltildiğinde ise yüzde 85,3 konaklama fiyatları pahalı, yüzde 8,6 tatil olarak memlekete gidiyorum, yüzde 5,2 sezon bitince tatil yapmayı planlıyorum, yüzde 1,0 diğer mevsimlerde tatil yapmayı tercih ediyorum şeklinde yanıt verdi. 

Arede Piarın Türkiyenin turizm alışkanlıklarına dair araştırma soruları

PANDEMİ SONRASI DENİZ TURİZMİNİN POPÜLERLİĞİ ARTTI

Pandeminin ortaya çıktığı ilk dönemleri takip eden yaz mevsiminde yerli turistler deniz yerine doğada vakit geçirmeyi ve aileyle olmayı tercih etse de pandeminin hafiflemesiyle beraber tercihlerde de farklılık ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre koronavirüs salgınının azalmasıyla beraber deniz turizminde de canlılık kendini göstermeye başladı. “Tatil için nasıl bir yeri tercih etmeyi düşünüyorsunuz?” şeklinde soruyu cevaplayan katılımcılar yüzde 64,2 deniz, yüzde 12,1 doğa, yüzde 5,3 akraba/aile yanı, yüzde 13,3 tarihi/kültürel, yüzde 0,5 kaplıca/ılıca yanıtlarını verdi. 

Arede Piarın Türkiyenin turizm alışkanlıklarına dair araştırma soruları

Tatil yeri konusunda anlayış eskiye dönse de konaklama türü açısından pandemideki deneyimlerin devam ettirildiği gözlemlendi. “Hangi konaklama türünü tercih etmeyi planlıyorsunuz?” sorunu yanıtlayan katılımcılar yüzde 38,1’i otel, yüzde 30,4’ü kiralık müstakil ev/ villa, yüzde 28,9’u kamp, yüzde 19,0’u tatil köyü, yüzde 14,9’u grup turları, yüzde 10,5’i pansiyon, yüzde 5,1’i karavan ve 1,8’i devremülk diye ifade etti. Ayrıca katılımcılara “Tatil için konaklayacağınız tesise ödemiş olduğunuz/ödeyeceğiniz tutarın en çok neyi karşılamasını bekliyorsunuz?” diye sorulduğunda ise  yüzde 50,7’si denize yakınlık, yüzde 17,9’u doğal güzellik ve tarihi eserlere yakınlık, yüzde 12,6’sı konfor, yüzde 7,1’i güvenlik, yüzde 6,2’si hijyen/temizlik, yüzde 1,7’si oda büyüklüğü, yüzde 1,5’i menü kalitesi, yüzde 1,3’ü menü çeşitliliği ve 1,1’i havuz kapasitesi yanıtını verdi.