AFAD’tan ‘bizim STK’lar’ açıklaması

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Suriye’de yapılan briket konutlarla ilgili açıklama yaptı.

AFAD’tan yapılan açıklamada, “Gönüllü, inançlı ve onurlu geri dönüşlerin sağlanması için yürütülen çalışmaları akamete uğratma hedefi taşıyan, iftiralar üzerine kurulan kelamda haberle çıkar elde etmeye çalışan kişi ve kümeleri şiddetle kınıyoruz” denildi.

Cumhuriyet gazetesi briket konutların imalinde yer alan ‘sivil toplum kuruluşlarının’ cemaatlerle bağlantılı olduğunu yazmış ve İsmailağa, Yahyalı, Halidiye, Parıltı ve Erenköy üzere cemaatleri işaret etmişti.

“AFAD Başkanlığımız uyumunda, aziz milletimizin ve milletimizden güç alan sivil toplum kuruluşlarımızın takviyesi ile 25 Haziran 2020 tarihinde İdlib Briket Mesken Projesi başlatılmıştır” tabirleri kullanılan açıklama, “Milletimiz ve milletlerarası toplum tarafından takdirle karşılanan bu projede de yasal çerçevede faaliyet gösteren, akredite edilmiş ve insanımızın istekli bağışlarıyla uzattığı yardım elini mazlumlara ulaştırma gayesi taşıyan sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmaya devam edilmektedir. Kamu kaynağı kullanılmayan projenin her basamağı, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla Alakalar Genel Müdürlüğü ve AFAD Başkanlığı tarafından denetlenmektedir. İstekli, inançlı ve onurlu geri dönüşlerin sağlanması için yürütülen çalışmaları akamete uğratma gayesi taşıyan, toplumsal hassasiyetleri suiistimal eden ve iftiralar üzerine kurulan bu kelamda haberle çıkar elde etmeye çalışan kişi ve kümeleri şiddetle kınıyor, bahisle ilgili takdiri ulu milletimize bırakıyoruz” diye bitirildi. (HABER MERKEZİ)