ABD’den Rusya’ya ‘Ukrayna limanlarını besin ihracatına açın’ daveti

Ukrayna’nın Karadeniz ve Azak Denizi’yle olan kıyılarını büyük ölçüde abluka altında tutan ve başta tahıl olmak üzere limanlardan ihracatı sekteye uğratarak global besin krizine yol açmakla suçlanan Rusya’ya ABD’den dikkat çeken bir davet yapıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD’nin Rusya’nın argüman ettiği üzere yaptırımlarla “Ukrayna ve Rus tarımının ihracatını engellemediği”ni belirterek Moskova’ya Ukrayna’nın limanlarını besin ihracatına açması için davet yaptı.

‘SAVAŞI DURDUR, LİMANLARI AÇ’

Beyaz Saray’ın sitesinde yer alan açıklamaya nazaran, Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre dünkü basın brifinginde hususa ait soruları yanıtladı. ABD’nin değil Rusya’nın mevcut global besin krizinden sorumlu olduğunu savunan sözcü, “Biliyorsunuz, burada çok net olmak istiyoruz, zira bu çok kıymetli: Ukrayna limanlarından besin ihracatını faal olarak engelleyen ve dünyadaki açlığı artıran Rusya’dır. Rusya, global besin güvenliğini yok eden Ukrayna’ya karşı savaşını derhal durdurmalı, Ukrayna’nın besinde hür dolanımına müsaade vermeli” dedi.

Beyaz Saray sözcüsü, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Rusya şubat ayında Ukrayna’ya saldırmadan evvel, Ukrayna dünyanın en büyük ayçiçek yağı ihracatçısıydı. Birebir vakitte dördüncü en büyük mısır ihracatçısı, en büyük buğday ihracatçılarından da biri. Rusya’nın deniz ablukası nedeniyle yola çıkamayan ve Ukrayna’daki silolarda bekleyen tonlarca eser var. Yani, birtakım hususlarda net olmak gerekirse: ABD, müttefikleri ve ortaklarının yaptırımları besin ve gübre de dahil Ukrayna yahut Rus tarımının ihracatını engellemiyor. Bankacılık, nakliye üzere bunlar için gerekli olan olağan süreçleri de engellemiyor. Rusya, Ukrayna’nın ziraî ihracatına derhal müsaade vermelidir.”

YABANCI GEMİLERİN ÇIKIŞINA MÜSAADE VERİLDİ

Rusya ise Ukrayna limanlarındaki yabancı gemilerin çıkışına müsaade vermeye başladı. Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine nazaran, Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Denetim Merkezi Lideri Mihail Mizintsev, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna limanlarından yabancı sivil gemilerin çıkması için açılan günlük insani koridorun 139 mile çıkarılarak uzatıldığını bildirdi.

Mizintsev, yaptığı açıklamada, Rus Silahlı Kuvvetlerinin Odessa, Mıkolayiv, Çernomorsk, Herson, Oçakov ve Yujniy limanlarından açık denize yabancı gemilerin inançlı çıkışını sağlamak için 27 Mart’tan bu yana Karadeniz’de faaliyette bulunan insani yardım koridorunun güzergahında ayarlamalar yaptığını söz etti. 27 Mayıs’tan itibaren 3 mil genişliğindeki deniz insani koridoru güzergahının 139 mil uzunluğuna çıkarıldığını kaydeden Mizintsev, koridorun Moskova saatiyle 08.00’den 19.00’a kadar her gün açık olacağını kaydetti. Gemilerin toplanma ve dağılma alanlarının koordinatlarını da paylaşan Mizintsev, limanlardan ayrılmasından toplanma alanına kadar gemilerin güvenliğinden Ukrayna tarafının sorumlu olduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı dün Moskova saatiyle her gün saat 08.00’den 19.00’a kadar Karadeniz’de; 80 mil uzunluğunda ve 3 mil genişliğinde Ukrayna kara sularından, Herson, Mıkolayiv, Çernomorsk, Oçakov, Odessa ve Yujniy limanlarından yabancı yük gemilerinin çıkışı için insani yardım koridoru açıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)