‘8 vilayette yeni cemevi açılacak’

İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıklarının uyumunda yürütülen “Milli Birlik ve Beraberlik Çalışması” kapsamında bu yıl Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik ve Kayseri’de cemevlerinin temeli atılacak. İmali tamamlanan Elazığ, Ankara ve Erzurum’daki cemevleri de bu sene hizmete açılacak.

İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıklarının uyumunda yürütülen “Milli Birlik ve Beraberlik Çalışması” kapsamında bu yıl 8 vilayette yeni cemevi açılacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevi Bektaşi toplumunun taleplerinin karşılanmasına yönelik 2021’de verdiği talimat üzerine İçişleri ile Kültür ve Turizm bakanlıkları uyumunda “Milli Birlik ve Beraberlik” başlıklı çalışma başlatıldı.
Çalışmalar kapsamında 58 vilayetteki 1586 cemevi ziyaret edildi. Kapıları çalınarak meselelerin dinlendiği cemevlerinde talepler de toplandı.

Cemevlerinin bina, tadilat, arsa tahsisi, ısınma, kütüphane, etraf düzenlemesi üzere muhtaçlıkları başta valilikler olmak üzere ilgili kamu kurumlarına iletildi.
Ayrıca görüşmelerde gündeme gelen köylerin su meselelerinin giderilmesi ve yeni yol yapılması talepleriyle ilgili çalışmalar yürütüldü.

Bu kapsamda toplanan 8 bin 740 talepten bugüne kadar 58 vilayette 5 bin 600’ü yerine getirildi, öbür talepler için de çalışmalar sürüyor.

YENİ CEMEVLERİNİN AÇILMASI GÜNDEMDE 

Çalışma kapsamında yeni cemevlerinin açılmasına yönelik taleplerin karşılanması için de harekete geçildi.
Bu yıl Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik ve Kayseri’de yeni cemevlerinin temeli atılacak. İmali tamamlanan Elazığ, Erzurum ve Ankara’nın Altındağ ilçesi Aydıncık Mahallesi’ndeki cemevleri de bu yıl hizmete alınacak. Böylelikle bu sene 8 yeni cemevi açılacak.
– 7 vilayetteki tüm talepler yerine getirildi
Aksaray, Aydın, Elazığ, Hatay, Kırklareli, Osmaniye ve Uşak’taki cemevleri için Alevi Bektaşi toplumunun tüm talepleri karşılanırken, öbür kentlerde yer alan cemevlerinde taleplerin tamamının karşılanması için çalışmalar devam ediyor.
Cemevlerinin binanın yanı sıra 3 bin 40 tefrişat, 2 bin 770 bakım ve tamir, 99 kütüphane ve kitap, 365 morg, aşevi ve misafirhane, 630 elektrik, su, tahsis, imar üzere öbür talepleri de büyük oranda karşılandı.
Ayrıca devam eden 1000 kilometrelik yol üretim çalışmasının yanı sıra etraf düzenlemesine yönelik 1035 talebin karşılanması için çalışmalar sürüyor. AA