48 milyar dolarlık ticaret diplomasisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haziran ayından bu yana 5 devlet lideri ile gerçekleştirdiği görüşmelerde imzalanan mutabakatlar ülkeler ortasındaki ticaret hacmini genişletecek. İmzalanan mutabakatlarla ülkeler ortasında ikili ticaret bağlarının maksadının 48 milyar doları aşması bekleniyor.

PAKİSTAN İLE 5 MİLYAR DOLARLIK İŞ BİRLİĞİ

Haziran ayının birinci ziyaretçisi olan Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ile imzalanan mutabakatlar ile 5 milyar dolarlık ticaret hacmi amacı ortaya kondu. Pakistan ile konut imali ve mühendisliği alanında yapılacak iş birliğinden teknik iş birliği protokolüne, ikili ticaret ve ekonomik bağlantıların geliştirilmesi için atılacak adımlardan Karayolu Alanında Teknik İşbirliğine kadar bir çok alanda imza atıldı.

ENERJİ KESİMİ ÖN PLANDA

8 Haziran’da Türkiye’ye gelen Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro ve beraberindeki heyet ile imzalanan mutabakatlar ile iki ülke ortasında 3 milyar doların üzerinde bir ticaretin gerçekleşmesi bekleniyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile yapılan görüşmelerle birlikte 10 milyar doların üzerinde bir ticari hacim oluşturacak mutabakatlar imzalandı. İmzalanan mutabakatların içerisinde güç dalı değerli bir yer tuttu.

İTALYA İLE 25 MİLYAR $’LIK YENİ HEDEF

5 Temmuz tarihinde Türkiye’ye gelen İtalya Başbakanı Mario Draghi ve beraberindeki heyet ile yapılan toplantılar sonrasında savunma sanayi, hava savunma sistemleri, tahıl ihracatı üzere dünya gündemini çokça meşgul eden 9 alanda muahede imzalandı. Böylelikle, İtalya’yla ticarette maksat 25 milyar dolara çıktı. Salgına karşın Türkiye ile ticaret hacmini yüzde 50 büyüten Malezya ile Başbakan İsmail Sabri Yakub ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ortasında imzalanan muahedeler ile birlikte 3.5 milyar dolar olan ticari hacim 1.5 milyar dolar daha artırılarak 5 milyar dolara yükseltildi. Diplomasi atağının önümüzdeki aylarda da sürat kesmeden devam etmesi bekleniyor.