3 ülke ortasında İstanbul Beyannamesi imzalandı

TBMM Başkanı Şentop, beyannameyi okuduktan sonra yaptığı değerlendirmede, İstanbul Beyannamesi’nin üçlü meclis liderleri platformu altındaki ortak faaliyetleri açısından yapan ve yol gösterici bir adım olacağına inandığını söyledi.

Beyannamenin iyi olmasını dileyen Şentop, “Ülkelerimiz ortasındaki dostluk ve kardeşlik paydasını da tamamladığımız, tanımladığımız bu esaslı ilgilerin halklarımızın saadet, acı ve yazgı algısının bir olmasının 21. asırda ne kadar az ve değerli bir his olduğunu bir sefer daha altını çizmek isterim. Ezeli ve ebedi dostlar olarak yüz yüze gelindiğinde birbirine içtenlikle tebessüm eden haklarımız ülkelerimizin istikbali bakımından en büyük teminatımızdır.” diye konuştu.

Şentop, Üçlü Meclis Liderleri Toplantısı’nın milletlerarası platformlarda müşterek çıkarların desteklenmesi açısından kıymet arz ettiği üzere, halkların ortasındaki münasebetlerin gelişmesine de hizmet edeceğini lisana getirdi.

Geçen yıl Azerbaycan mesken sahipliğinde gerçekleştirdikleri birinci toplantı sonucunda Bakü Beyannamesi’ni imzaladıklarını hatırlatan Şentop, “Geçen süreçte Bakü Beyannamesi’nde ilan ettiğimiz iradenin hayata geçirilebilmesi ve üçlü düzeneğin kurumsallaşması için çeşitli adımlar attık. Bugün bu iradeyi yine beyan ettik. Önümüzdeki yıl İslamabad’da buluşuncaya kadar imzalamış olduğumuz İstanbul Beyannamesi çerçevesinde elimizden gelenin çok daha fazlasını yapacağımıza inanıyorum.” tabirlerini kullandı.

Şentop, Türkiye Azerbaycan ve Pakistan’ın bölgelerindeki istikrar, refah ve güvenlik ortamına büyük katkılar sunmuş üç kardeş ülke olduğunu ve bundan sonrasında da katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Bu anlayışla memleketler arası parlamenter kuruluşlar bünyesinde üç kardeş ülkenin ortak tutum benimsemesine ve kol kola çalışmasına büyük kıymet atfettiklerini lisana getiren Şentop, şunları kaydetti:

“Halklarımızın, devletlerimizin ve bölgemizin huzurunu, refahını ve istikrarını baltalayan her türlü teşebbüsün karşısında el ele duracağımızı bugün bir defa daha tekrarladık. Müşterek çabalarla olgunlaşacak bu teşebbüsümüzün parlamentolararası iş birliğini daha da zenginleştirerek ülkelerimize kıymetli yararlar getireceğine ve somut projelere hayat vereceğine olan inancım sonsuzdur.”

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Şentop’un konuşmasının akabinde da İstanbul Beyannamesi’nin imzalanması ve ilan edilmesi münasebetiyle üç ülkenin meclis liderleri bu sefer ortak basın toplantısı düzenledi.

Burada da konuşan TBMM Lideri Mustafa Şentop, bugünkü toplantıda değerli hususların ele alındığını, iş birliğini daha da geliştirmeye yönelik fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Tarihi, kültürel ve beşeri kardeşlik zenginliği içinde geçen ilgilerin bugün siyasi olarak da en üst seviyelerde bulunduğunu aktaran Şentop, şöyle konuştu:

“Üç ülke ortasındaki bu müstesna yakınlık ulusal davalarımızda ve güç vakitlerimizde da kendini göstermektedir. Bugün imzaladığımız İstanbul deklarasyonunda Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ), PKK, YPG ve DEAŞ üzere bütün terör örgütlerine ve bunların uzantılarına karşı ortak efor gösterilmesi gerektiğinin altını çizdik.

Ortak ve somut bir memleketler arası aksiyon gerektiren ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı ve nefret telaffuzunun dünya çapındaki tehdit edici yükselişine ait tasalarımızı vurguladık. Milletlerarası topluma mülteci krizinin ana sebepleriyle gayret etmek için ortak hareketlerde bulunma, külfet ve sorumluluğu adil bir biçimde paylaşma davetinde bulunduk.

Kıbrıs sorununda adil, sürdürülebilir, gerçekçi ve karşılıksız kabul edilebilir bir tahlili desteklediğimizi, Ege ve Doğu Akdeniz’de ise memleketler arası bir hukuka uygun bir yaklaşımın elzem olduğunu vurgularken, Azerbaycan’ın kurtarılmış toprakların tekrar inşası ve rehabilitasyonuna verdiğimiz dayanağın ayrıyeten Cammu-Keşmir ihtilafının insani istikametinin de altını çizdik.”

Üçlü parlamentolar ortası iş birliğinin ülkelere ve halklarına büyük yararı olacağına inandığını vurgulayan Şentop, “Üç ülkenin meclis liderleri olarak bu yeni teşebbüsün kurumsallaşmasının heyecanını paylaşıyoruz. Müşterek uğraşlarla olgunlaştırılacak bu teşebbüsün, parlamentolar ortası iş birliğini daha da zenginleştirecek somut projelere hayat vermesini de temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

Basın toplantısında, Azerbaycan Ulusal Meclis Lideri Sahiba Gafarova ve Pakistan Ulusal Meclis Lideri Raca Pervez Eşref de birer konuşma yaptı.