13 yaşındaki Cansu Sara Takmaz Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Konservatuvar öğrencisi Cansu Sara Takmaz (13), 8 yıllık keman eğitimine 21 muvaffakiyet sığdırdı. Takmaz, 6 ayda arka arda girdiği müsabakalarda 1 tam puan, 10 birincilik, 3 ikincilik, 2 üçüncülük alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Antalya’da yaşayan Cansu Sara Takmaz, 5 yaşındayken anaokulunda piyano eğitimi almaya başladı. Öğretmeninin, parmaklarının kemana daha uygun olduğunu söylemesi üzerine Takmaz, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Antalya Devlet Konservatuvarı imtihanına girdi. Cansu, imtihanı kazandıktan sonra günlerini kemanla geçirmeye başladı. 8 yıldır keman çalan Cansu Sara Takmaz’ın eğitim sürecini ise Öğretim Vazifelisi Gülcihan Babayeva Solak takip etti.

İKİ YIL BOYUNCA HİÇ KONUŞMADI

Cansu Sara Takmaz konservatuvara başladığı andan itibaren iki yıl boyunca öğretmeni Gülcihan Babayeva Solak ile hiç konuşmadı. Derste yalnızca dinleyen ve notaları çalışan Takmaz, konuta gidince keman çalmaya ve nota çalışmaya devam etti.

Solak’ın durumdan haberdar ettiği Takmaz’ın annesi Meltem Takmaz, kızının neden konuşmadığını anlamaya çalıştı. Verilen ödevleri yapan, fakat hiçbir halde kelamlı bağlantı kurmadığı Solak, iki yıl boyunca Takmaz’ı konuşturmak için çabaladı, sonrasında ise süreci vakte bıraktı. Sonraki süreçte ise Solak, Takmaz ile irtibat kurmaya başladı.

Solak’ın konservatuvara başladığı gün birinci öğrencisi olan Takmaz ile münasebeti abla- kardeş üzere ilerliyor.

Cansu Sara Takmaz, katıldığı memleketler arası müsabakalarda kemanıyla mükafatları topladı. Geçen yıl 6 ayda 1 tam puan, 10 birincilik, 3 ikincilik, 2 üçüncülük elde eden Takmaz, 8 yılda toplamda 21 derece aldı. Takmaz, 6 ayda bu kadar muvaffakiyete imza atan diğer kimse olmadığı için Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na aday gösterildi.

Heyetin incelemesi sonrasında Cansu Sara Takmaz’a bir sertifika ve altın madalya gönderildi.

MADDİ İMKANSIZLIK MAHZUR OLDU

Başarısı bir defa daha tescillenen Takmaz, yurt dışında düzenlenen 4 büyük tertipten da konser vermesi için davet aldı.

Cansu Sara Takmaz’ın tüm masrafını karşılayan tertip firmaları ona refakat edecek annesi Meltem Takmaz’ın masraflarını karşılayamayacaklarını bildirdi.

Yalnız başına yurt dışına çıkmak istemeyen Cansu, bu tertiplere katılamadı.

Haziran ayında Slovenya’daki konser için davet alan Takmaz, annesinin masraflarını karşılayacak sponsor bulunamazsa oraya da gidemeyecek.

BERLİN FİLARMONİ ORKESTRASI’NI HEDEFLİYOR

Azimle çalıştığını ve 6 yaşındayken bir notayı çalamadığı için çok fazla hırslandığını anlatan Cansu Sara Takmaz, Almanya’ya gitmiştik tatil için. Ailem, onlarla birlikte dışarı çıkmamı istedi. Ben konutta kalıp nota çalışmak istedim. Nota çalarken bir orta istediğim sesi çıkaramayınca arşeyi (keman yayı) kırdım. Amacım Berlin Filarmoni Orkestrası’nda yer almak” dedi.

Öğr. Gör. Gülcihan Babayeva Solak, Takmaz’ın muvaffakiyetinden epeyce mutlu olduğunu ve çok gururlandığını söyledi. Gelecek yıllarda Cansu Sara Takmaz’ı çok güzel yerlerde göreceğini belirten Solak, Biz birlikte başladık konservatuara. Cansu benim birinci öğrencim. Lakin benimle iki yıl boyunca hiç konuşmadı. Daima ben anlattım o dinledi. Hiçbir şey söylemedi. Sonra annesiyle görüştüm. Annesi beni anladığını ve merak etmemem gerektiğini söyledi. Sonrasında başarılarıyla birlikte Cansu’yla aramız daha düzgün oldu” diye konuştu. (DHA)